Sebzelere Dikkat

Bu yazıyı Muhsin arkadaşımla beraber yazıyorum. kendisinin bilgili olduğu konularla sizlere ışık tutmak istiyoruz 😀

Öncelikle konumuz sebzelerle alakalı. Sebzeler ve Hormonları inceleyeceğiz. Yemeklerimizde ve sofralarımızda kullandığımız günde en az 2-3 kere karşılaştığımız bu sebze ve meyveler ve bunların üretimizde kullanan hormonları bir nebze bahsedeceğiz.

Bildiğiniz üzre, kış mevsimlerin de hava sıcaklığı, işçi sorunu ve ürünün yetiştirileceği yerlerin az olmasından dolayı sebze üretim maliyetleri yükselmektedir. Bu maliyeti azaltmak için bazı kimyasal maddeleri kullanarak, fazla ürünü kısa zamanda almak isteyen üreticiler mevcuttur.

Peki bu nasıl mümkün olur ?

Kış şartlarında ürün yetiştirmek için ülkemizin birkaç ilinden (Antalya,Hatay, İskenderun) başka  yerlerde sera üretimi kullanılmaktadır.

Sera üretimi nasıl yapılır ?

Sera üretimi normal üretimden kat kat daha fazla maliyetli bir iştir. Seranın ısınması, aydınlatılması vs bu maliyetleri arttıran nedenlerdir. Bu yüzden maliyetleri düşürmeye çalışan üretici malesefki hormona başvurur. Bu yüzden Kış aylarında yediğimiz ve yemeklerde kullandığımız sebze ve meyvelere dikkat etmemiz gerekir.

Nelere dikkat edelim?

Domates, örneğin rengi tamamen kırmızı olsa dahi, eğer çok sert ise bu domates hormon kullanarak üretilmiş domatestir. Kış aylarında günümüz şartlarında sağlıklı domates almak istiyorsanız, 2 lira ve üzerindeki domatesleri tercih etmenizde fayda var. Zira daha ucuz domateslerin hormonla üretilmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

Salatalık, 2,5 lira ve üstünü tercih edin.
Roka, demeti 1 lira ve üstünü tercih edin.
Maydanoz, boyu 1 karışdan büyük ise alınmaması gerekn maydanoz sınıfındadır.

Tavsiyeler neler?

Öncelikle tavsiyemiz Kış aylarında kuru bakliyat ve ıspanak, yeşil soğan, pırasa gibi kış sebze ve meyvelerine yönelmeniz olacaktır.

İkinci olarak alınan sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması, mümkünse sirkeli su ile iyice temizlenmesi, üretimde kullanılan ve ürün üzerine sıkılan kimyasalların temizlenmesi için en önemli unsurdur.

Kışın domates alıp yemeklerimizde kullnamak yerine yazın almış olduğunuz domatesler ile yaptığınız domates salçalarını kullanmak daha faydalı olabilir.

Ayrıca kış aylarında yaz tadlarını aradığınız zamanlar için. Kış ı önceden düşünüp sebzeleri alıp iyice yıkayıp derin dondurucuda saklamak ta sizler için daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Tüm bunlardan sonra, dürüst üretim yapıp, insanların sağlığı ile oynamayan duyarlı seracılara teşekkür ederek yazımızı sonlandırıyoruz.

Yorumlar ve eklemek istediğiniz bilgileri lütfen bizle paylaşınız…