İskender Kebap Yerinde yenir :D

Haydi Bursa’ya gidelim demekle geçti gitti haftalar, herkes önce neden diyor haliyle, sonra nedenini söyleyince saçmalama diyorlar ve cayıyorlar. Neymiş efendim bir iskenden yemek için Bursa’ya mı gidilirmiş.

Vallaha denedim gördüm demekki gidilebiliyormuş 🙂

Yanıma arkadaş bulacağım diye geçirdiğim haftalara da yazık olmuş bence.

Paşalar gibi tek başıma gittim, kimseye de  hesap vermedim…

Önce Kadıköy Mudanya seferini yapan deniz otobüsüyle 1 saat 40 dakikalık bir yolculuk ardından Mudanyadan – Sanayi Sitesine 15 dk.lık bir otobüs yolculuğu ardından Bursaray ile 20 dk sonra merkezin tam merkezindeyim. Değerli Arkadaşım Melis Hanım ın önderliğinde kısa bir Bursa Çarşısı turu ardından ilk durağımız Bursa ULU Camii, alnımız secdeye değsinki hayrolsun ziyaretimiz ve yolculuğumuz. Sonraki hedefimiz Meşhurmu meşhur, Yoğurtlu kebabın adını kendi adıyla yeniden düzenleyen ve bunu tescil ettiren Kebapçı İSKENDER dükkanı.

Siparişlerimizi alan garsona öncelikle Hüseyin Yaşmak Abimizin selamını iletiyoruz. Hizmete kusur etmeyeceğini belirten garson siparişimizi alıyor, bir mi bir buçukmu ? Müsrifliğe lüzum yok 🙂 birer porsiyonumuzun siparişi veriyoruz. Tamamen özel bir yemek günü geçirmeyi hedeflediğim için içeceğimi de özel seçmek istedim. Üzüm şırası ilgimi çekti ancak tereddüt ettiğim için Garson beyefendimiz bir miktar tadımlık şıra getirerek seçim yapmamı kolaylaştırdı. Sonuç olarak menüm belirlendi. Hakiki İskender Kebap ve Üzüm Şırası…

Bursa’ya gitme fikrimi söylediğim zaman bana -ay sanki istanbulda iskender yok, taa bursaya gitcen- diyenlere sadece diyorum ki, Gidin ve yeyin. Başak lafa gerek yok 😀

He tabi ekstrem bir durum benimki, normalde sadece iskender kebap yemek için İstanbuldan Bursa’ya gitmek biraz abes olabilir kabul ediyorum. Ama benim kendime verdiğim ödüldü bu. Hoş bu tadı aldıktan sonra aynı ekstrem durumu tekrar yapabilirim. Ama öncelikle iki hususvar onlarıda değerlendirmem lazım.

1- Bursa’da Kebapçı İskender dükkanlarından başka ufak ama çok rağbet gören bir yer varmış, ikinci Bursa ziyaretimde buraya gitmek ve oranın lezzetini de tatmak istiyorum.

2- Kebapçı İskenderin İstanbul Ihlamurdaki şubesi: Uygun bir vakitte buraya gidip bursadaki ile lezzet kıyaslamasını yapmak istiyorum.

Benden önce bu kıyaslamayı test edenler varsa, yada istanbulda da gerçeten gerçeğin kadar güzel İskender Kebap yapan yerler varsa bunları bizle paylaşınız lütfen.

Ben yukarıda bahsettiğim iki durumu da tecrübe ettikten sorna bu yazımı güncelleyeceğim.

Herkese Saygılarımı sunar, Küçük kaçamaklarınıza benide davet etmekten çekinmemenizi bildiririm 😀

Afiyet Olsun…